

Rura stalowa spawana spiralnie API 5L PSL1 (SSAW)
Podstawowy przegląd
Rura stalowa API 5L PSL1, spawana łukiem krytym (SSAW).to standardowy poziom jakości rur przewodowych o dużej-średnicy stosowanych w systemach przesyłowych ropy, gazu i wody. PSL1 to podstawowy poziom jakości z podstawowymi wymaganiami-bez obowiązkowych testów udarności, standardowych limitów chemicznych i określonej jedynie minimalnej wytrzymałości.
Proces produkcyjny SSAW pozwala na toopłacalna-produkcja rur-o dużych średnicach(od 8" do 160" średnicy zewnętrznej) przy użyciu-zwojów stali walcowanej na gorąco, formowanych w sposób ciągły w kształt spirali i spawanych po obu stronach metodą łuku krytym.
Nazwa Wyjaśnienie
| Część | Oznaczający |
|---|---|
| API | Amerykański Instytut Naftowy |
| 5L | Specyfikacja rury przewodowej |
| PSL1 | Specyfikacja Produktu Poziom 1 – jakość standardowa, podstawowe wymagania |
| SSAW | Spawanie łukiem krytym spiralnym –-dwustronne spawanie automatyczne; szew spawalniczy przebiega spiralnie wzdłuż długości rury |
Kluczowe dane techniczne
| Atrybut | Opis |
|---|---|
| Standard | API 5L (wydanie 46., zgodne z ISO 3183) |
| Poziom jakości | PSL1 – standardowa jakość dla usług ogólnych |
| Oceny | A, B, X42, X46, X52, X56, X60, X65, X70 |
| Produkcja | Spawanie łukiem krytym spiralnym (SSAW) –-dwustronne spawanie automatyczne |
| Zakres rozmiarów | 219 mm do 4064 mm(8" do 160") średnicy zewnętrznej |
| Grubość ścianki | 3,2 mm do 40 mm(wspólny zakres 5-25,4 mm) |
| Długość | standardowo od 6 m do 18 m; dostępne do 32 m |
| Końcowe wykończenia | Końce gładkie, końce skośne (kąt skosu 30 stopni), gwintowane |
Gatunki stali (API 5L PSL1)
| Stopień | Granica plastyczności (min) | Wytrzymałość na rozciąganie (min) | Typowe zastosowanie |
|---|---|---|---|
| A | 207 MPa (30 000 psi) | 331 MPa (48 000 psi) | Woda o niskim-ciśnieniu, kanalizacja, media ogólne |
| B | 241 MPa (35 000 psi) | 414 MPa (60 000 psi) | Ogólna usługa rurociągu - NAJCZĘŚCIEJ |
| X42 | 290 MPa (42 000 psi) | 414 MPa (60 000 psi) | Przenoszenie średniego-ciśnienia |
| X46 | 317 MPa (46 000 psi) | 434 MPa (63 000 psi) | Przenoszenie wyższego-ciśnienia |
| X52 | 359 MPa (52 000 psi) | 455 MPa (66 000 psi) | Transmisja ogólna |
| X56 | 386 MPa (56 000 psi) | 490 MPa (71 000 psi) | Przenoszenie wyższego-ciśnienia |
| X60 | 414 MPa (60 000 psi) | 517 MPa (75 000 psi) | Przekładnia wysokociśnieniowa- |
| X65 | 448 MPa (65 000 psi) | 531 MPa (77 000 psi) | Wysokie-ciśnienie, na morzu |
| X70 | 483 MPa (70 000 psi) | 565 MPa (82 000 psi) | Wysokie ciśnienie-na dużym dystansie- |
Skład chemiczny (PSL1)
| Element | klasa A | klasa B | X42-X70 |
|---|---|---|---|
| Węgiel (C) maks | 0.22% | 0.26% | 0.26-0.28% |
| Mangan (Mn) max | 0.90% | 1.20% | 1.30-1.65% |
| Fosfor (P) max | 0.030% | 0.030% | 0.030% |
| Siarka (S) max | 0.030% | 0.030% | 0.030% |
Uwaga: Dla każdej redukcji o 0,01% poniżej maksymalnego poziomu węgla, dozwolony jest wzrost o 0,05% powyżej maksymalnego poziomu manganu, aż do 1,65%.
Właściwości mechaniczne (PSL1)
| Stopień | Granica plastyczności (min) | Wytrzymałość na rozciąganie (min) |
|---|---|---|
| A | 207 MPa (30 000 psi) | 331 MPa (48 000 psi) |
| B | 241 MPa (35 000 psi) | 414 MPa (60 000 psi) |
| X42 | 290 MPa (42 000 psi) | 414 MPa (60 000 psi) |
| X46 | 317 MPa (46 000 psi) | 434 MPa (63 000 psi) |
| X52 | 359 MPa (52 000 psi) | 455 MPa (66 000 psi) |
| X56 | 386 MPa (56 000 psi) | 490 MPa (71 000 psi) |
| X60 | 414 MPa (60 000 psi) | 517 MPa (75 000 psi) |
| X65 | 448 MPa (65 000 psi) | 531 MPa (77 000 psi) |
| X70 | 483 MPa (70 000 psi) | 565 MPa (82 000 psi) |
Tolerancje wymiarowe (API 5L PSL1)
| Parametr | Zakres rozmiarów | Tolerancja |
|---|---|---|
| Średnica zewnętrzna (OD < 60,3 mm) | - | -0,8 do +0.4 mm |
| Średnica zewnętrzna (60,3–168,3 mm) | - | ±0.75% D |
| Średnica zewnętrzna (168,3–610 mm) | - | ±0,75% D (maks. ±3,2 mm) |
| Średnica zewnętrzna (610-1422 mm) | - | ±0,5% D (maks. ±4,0 mm) |
| Grubość ścianki (t mniejsza lub równa 5 mm) | - | ±0,5 mm |
| Grubość ścianki (5 < t < 15 mm) | - | ±0.1t |
| Grubość ścianki (t większa lub równa 15 mm) | - | ±1,5 mm |
Proces produkcyjny SSAW
| Krok | Opis |
|---|---|
| 1. Surowiec | Cewki ze stali walcowanej na gorąco-spełniające wymagania chemiczne API 5L |
| 2. Rozwijanie/poziomowanie | Cewka stalowa jest rozwijana i poziomowana |
| 3. Frezowanie krawędzi | Krawędzie taśmy są frezowane w celu prawidłowego spawania |
| 4. Formowanie spiralne | Taśma stalowa jest w sposób ciągły formowana w kształt cylindryczny pod określonym kątem linii śrubowej |
| 5. Spawanie łukiem krytym | Dwustronna-automatyczna piła (wewnątrz i na zewnątrz) tworzy szew spiralny |
| 6. Spawanie NDT | 100% kontrola ultradźwiękowa lub-rentgenowska spoiny |
| 7. Testy hydrostatyczne | Każda rura indywidualnie testowana |
| 8. Wykończenie | Obróbka końcowa, fazowanie, powlekanie i znakowanie |
Wymagania testowe (PSL1)
| Typ testu | Wymóg | Notatki |
|---|---|---|
| Analiza chemiczna | Na partię ciepła | Weryfikuje ograniczenia składu |
| Próba rozciągania | Za dużo | Sprawdza plastyczność i wytrzymałość na rozciąganie |
| Próba spłaszczania | Wymagany | Sprawdza plastyczność i integralność spoiny |
| Próba zginania | Wymagany | Sprawdza integralność spoiny |
| Próba hydrostatyczna | Każda rura | Weryfikacja integralności ciśnienia |
| NDT (ultradźwięki/prądy wirowe) | 100% spoiny | Standardowa praktyka |
| Testowanie udarności (Charpy) | Nie wymagane dla PSL1 | Tylko PSL2 wymaga obowiązkowych testów wpływu |
Typowe zastosowania
| Aplikacja | Opis |
|---|---|
| Przesył ropy i gazu | Rurociągi lądowe do transportu ropy naftowej i gazu ziemnego |
| Przesył wody | Miejskie i przemysłowe wodociągi o dużej-średnicy |
| Dystrybucja gazu ziemnego | Sieci gazowe o niskim i średnim-ciśnieniu |
| Linie zbierające | Działalność wydobywcza ropy i gazu |
| Zastosowania strukturalne | Palowanie, podpory mostów, budownictwo |
| Rurociągi procesowe przemysłowe | Rafinerie, zakłady chemiczne, energetyka |
Porównanie PSL1 i PSL2
| Funkcja | PSL1 | PSL2 | Znaczenie |
|---|---|---|---|
| Węgiel (C) maks | 0.26-0.28% | 0.12-0.24% | PSL2 ma większą kontrolę |
| Siarka (S) max | 0.030% | 0.015% | 50% zniżki w PSL2 |
| Siła plonu | Tylko minimalne | Minimalne i maksymalne | PSL2 zapobiega-przesadnej wytrzymałości materiałów |
| Stosunek plastyczności-do-rozciągania | Nie określono | Mniejszy lub równy 0,93 | PSL2 zapewnia plastyczność |
| Testowanie udarności | Nie jest wymagane | Obowiązkowy | PSL2 gwarantuje-wytrzymałość w niskich temperaturach |
| Wymagania dotyczące badań nieniszczących | Standard | Bardziej rygorystyczne | PSL2 zapewnia lepsze wykrywanie defektów |
| Identyfikowalność | Poziom partii | Rura-po-rurze | PSL2 oferuje kompletną dokumentację |
| Typowe zastosowanie | Usługa ogólna | Usługa krytyczna, usługa kwaśna, niska temperatura |
Kluczowe zalety
| Korzyść | Opis |
|---|---|
| Koszt-Opłacalny | Proces SSAW jest ekonomiczny w przypadku dużych średnic |
| Możliwość stosowania dużych średnic | Produkuje rury o średnicach zewnętrznych od 8” do 160”. |
| Długie długości | Długości do 32 m zmniejszają wymagania dotyczące spawania w terenie |
| Wysoka integralność spoiny | Spawanie-dwustronne powoduje utworzenie pojedynczego jądra spoiny-o wysokiej jakości |
| 100% NDT | Kontrola ultradźwiękowa lub-rentgenowska standardu spoiny |
| Szeroki zakres klas | A do X70 – odpowiednie do różnych wymagań ciśnieniowych |
| Szeroka dostępność | Powszechnie dostępne u producentów na całym świecie |
Opcje powlekania
| Typ powłoki | Najlepsze dla | Kluczowe funkcje |
|---|---|---|
| Czarny (goły) | Standardowe wykończenie młyna | Tymczasowa ochrona |
| Lakier/olej-antykorozyjny | Tymczasowa ochrona | Krótkoterminowa-ochrona przed korozją |
| 3LPE (3-warstwowy polietylen) | Zakopane rurociągi | Doskonała ochrona przed korozją, wysoka odporność na uderzenia |
| FBE (powłoka epoksydowa) | Rurociągi naftowe i gazowe | Silna przyczepność, odporność chemiczna |
| Epoksyd ze smoły węglowej | Środowiska morskie | Wytrzymała-ochrona |
| Ocynkowany | Zastosowania zewnętrzne | Ochrona przed korozją |
Ważne uwagi
1. PSL1 dotyczy Służby Ogólnej
PSL1nadaje się do zastosowań ogólnych, rurociągów wodociągowych i zastosowań nie-krytycznych
PSL2jest wymagany w przypadku zastosowań nisko-temperaturowych, kwaśnych (środowiska H₂S), rurociągów regulowanych (FERC, DOT) i zastosowań krytycznych
2. Ograniczenia rozmiaru SSAW
Produkcja SSAW jest zazwyczaj dostępna pod adresem8" do 160" średnicy zewnętrznej
Mniejsze średnice (poniżej 8 cali) są zazwyczaj produkowane metodami ERW
3. Testowanie udarności
PSL1 takniewymagają próby udarności metodą Charpy’ego. Jeśli przewiduje się działanie w niskiej-temperaturze, należy rozważyć:
Określenie badania udarności jako wymagania dodatkowego
Aktualizacja do PSL2 (która wymaga testowania wpływu)
4. Ograniczenia temperaturowe
Maksymalna zalecana temperatura pracy:350 stopni (662 stopnie F)
Brak gwarancji wytrzymałości w niskich-temperaturach – nie nadaje się do zastosowań poniżej zera-bez oceny
5. Równoważne standardy
GB/T 9711.1– Chiński odpowiednik PSL1
ISO3183– Międzynarodowy odpowiednik normy
6. Kontrola-osoby trzeciej
Dostępne usługi inspekcyjne obejmują SGS, BV, Lloyds
Streszczenie
Rura stalowa API 5L PSL1, spawana łukiem krytym (SSAW).to rura przewodowa o standardowej jakości-do zastosowań związanych z przesyłaniem ropy, gazu i wody o dużej średnicy. Rury PSL1 SSAW o gatunkach od A do X70 i średnicach od 8” do 160” stanowią opłacalne-rozwiązanie do zastosowań ogólnych, gdzie nie są konieczne zwiększone wymagania (próby udarności, rygorystyczne wymagania chemiczne).
Kluczowe cechy:
Standard: API 5L PSL1 – standardowa jakość do ogólnego serwisu rurociągów
Oceny: A do X70 – B jest najczęściej używane w usługach ogólnych
Produkcja SSAWprodukuje rury z8" do 160" średnicy zewnętrznejo grubości ścianki do40 mm
Spawanie-dwustronnetworzy pojedynczą-jedną spoinę wysokiej jakości
100% kontrola ultradźwiękowaspoiny zapewnia jakość
Brak obowiązkowych testów wpływu– nadaje się do zastosowań w temperaturze otoczenia
Badania hydrostatycznewymagane dla każdej rury
Ekonomiczne-– najbardziej ekonomiczny w przypadku rur przewodowych o dużej-średnicy
Typowe zastosowania obejmują:
Rurociągi przesyłowe ropy i gazu
Sieć przesyłowa wody
Sieci dystrybucyjne gazu ziemnego
Linie gromadzenia i przepływu
Zastosowania konstrukcyjne (palowanie, podpory mostów)
Rurociągi do procesów przemysłowych
Przy zamówieniu podaj:API 5L PSL1, klasa [np. B lub X52], SSAW (spawanie spiralnym łukiem krytym), rozmiar (OD x WT), długość, wykończenie końcowe (gładkie/skośne), wymagania dotyczące powłoki i certyfikat testu walcowniczego zgodnie z EN 10204 typ 3.1B.
W przypadku zastosowań wymagających gwarantowanej wytrzymałości w niskich-temperaturach, ściślejszej kontroli chemicznej lub odporności na kwasy należy określićAPI5L PSL2Zamiast .





