

Rura stalowa API 5L PSL1 X65 ERW
Podstawowy przegląd
Rura stalowa API 5L PSL1 klasy X65 ERW (spawana elektrooporowo).to-rura przewodowa ze stali węglowej o wysokiej wytrzymałości, szeroko stosowana w wymagających zastosowaniach związanych z przesyłem ropy i gazu. Oznaczenie „X65” wskazuje minimalną granicę plastyczności65 000 psi (448 MPa), oferując około8% większa wytrzymałość niż X60I25% wyższy niż X52. Jest to doskonały wybór do-wysokociśnieniowych rurociągów przesyłowych, instalacji przybrzeżnych i wymagających środowisk, w których niższe klasy wymagałyby nadmiernej grubości ścianek.
Oznaczenie rozkłada się w następujący sposób:
API 5L: Specyfikacja Amerykańskiego Instytutu Naftowego dotycząca rur przewodowych
PSL1: Poziom specyfikacji produktu 1 (standardowy poziom jakości z podstawowymi wymaganiami)
X65: Klasa wskazująca minimalną granicę plastyczności 65 ksi (448 MPa)
ERW: Spawane elektrycznie – rura uformowana z cewki stalowej i spawana wzdłużnie bez dodatkowego metalu
Kluczowe dane techniczne
| Parametr | Specyfikacja |
|---|---|
| Standard | API 5L (zgodnie z ISO 3183) |
| Poziom specyfikacji produktu | PSL1 |
| Stopień | X65 (L450 w notacji ISO) |
| Minimalna siła plastyczności | 448–450 MPa (65 000–65 300 psi) |
| Minimalna wytrzymałość na rozciąganie | 531–535 MPa (77 000–77 600 psi) |
| Wydłużenie | Według tabeli API 5L (różni się w zależności od grubości ścianki) |
| Typ produkcji | ERW (zgrzewanie oporowe) / HFW |
| Zakres rozmiarów (ERW) | 14" do 24" (355,6 mm do 609,6 mm) średnica zewnętrzna; dostępne również od 1/2" do 26" |
| Grubość ścianki | 3,2 mm do 22,2 mm; Harmonogram 10 do 160, STD, XS |
| Długość | 3 m do 22 m (standard: 5,8/6/11,8/12 m, SRL, DRL) |
| Końcowe wykończenia | Końce gładkie, końce skośne, końce gwintowane |
Skład chemiczny (rura spawana PSL1)
| Element | Maksymalny% | Notatki |
|---|---|---|
| Węgiel (C) | 0.26% | Gatunek niższy niż bez szwu, zapewniający lepszą spawalność |
| Mangan (Mn) | 1.45% | Zapewnia siłę |
| Krzem (Si) | 0.40-0.45% | Odtleniacz |
| Fosfor (P) | 0.030% | Kontrolowane pod kątem spawalności |
| Siarka (S) | 0.030% | Kontrolowane pod kątem wytrzymałości |
Uwaga: Dla każdej redukcji o 0,01% poniżej określonej maksymalnej zawartości węgla, dozwolone jest zwiększenie o 0,05% powyżej określonej maksymalnej zawartości manganu, maksymalnie do 1,65%. PSL2 ma bardziej rygorystyczne limity (C mniejsze lub równe 0,22%, S mniejsze lub równe 0,015%).
Właściwości mechaniczne (PSL1)
| Nieruchomość | Wymóg |
|---|---|
| Granica plastyczności (min) | 448–450 MPa (65 000–65 300 psi) |
| Granica plastyczności (maks.) | Nie określono dla PSL1 |
| Wytrzymałość na rozciąganie (min) | 531–535 MPa (77 000–77 600 psi) |
| Wytrzymałość na rozciąganie (maks.) | Nie określono dla PSL1 |
| Stosunek plastyczności-do-rozciągania | Nie określono dla PSL1 |
| Wydłużenie | Według tabeli API 5L; zazwyczaj większy lub równy 20% |
| Uderzenie Charpy’ego | Nie wymagane dla PSL1– tylko PSL2 wymaga obowiązkowych testów wpływu |
Porównanie stopni: X65 i sąsiednie gatunki
| Stopień | Granica plastyczności (min) | Wytrzymałość na rozciąganie (min) | Siła względna w porównaniu z X65 | Typowe zastosowanie |
|---|---|---|---|---|
| X52 | 359-360 MPa (52 ksi) | 455-460 MPa (66 ksi) | -20% | Transmisja ogólna |
| X56 | 386-390 MPa (56 ksi) | 490 MPa (71 ksi) | -13% | Przenoszenie wyższego-ciśnienia |
| X60 | 414-415 MPa (60 ksi) | 517-520 MPa (75 ksi) | -7% | Przekładnia wysoko-ciśnieniowa |
| X65 | 448-450 MPa (65 ksi) | 531-535 MPa (77 ksi) | Linia bazowa | Wysoko-ciśnieniowe, morskie, wymagające zastosowania |
| X70 | 483-485 MPa (70 ksi) | 565-570 MPa (82 ksi) | +8% | Wysokie ciśnienie-na dużym dystansie- |
X65 oferuje około 8% wyższą granicę plastyczności niż X60 i 25% wyższą niż X52 .
Tolerancje wymiarowe
| Parametr | Zakres rozmiarów | Tolerancja |
|---|---|---|
| Korpus rury OD | 219,1–457 mm | ±0.75% |
| Korpus rury OD | 508-610 mm | ±0.75% |
| Końcówki rur (219,1–273,1 mm) | - | +1.6 mm / -0,4 mm |
| Końcówki rur (274-320 mm) | - | +2.4 mm / -0,8 mm |
| Końcówki rur (323,9–457 mm) | - | +2.4 mm / -0,8 mm |
| Grubość ścianki (508-610 mm) | - | +19.5% / -8% |
| Grubość ścianki (ogólnie) | Wszystkie rozmiary | +15% / -12,5% typowo |
Proces produkcyjny ERW
Rura stalowa ERW to rura spawana elektrycznie oporowo z prostym szwem, produkowana w procesie ciągłym:
Rozwijanie– Cewka stali jest rozwijana i wypoziomowana
Przygotowanie krawędzi– Krawędzie taśmy są frezowane w celu prawidłowego spawania
Tworzenie się– Taśma stalowa jest-formowana na zimno w kształt cylindryczny
Elektryczne spawanie indukcyjne– Spawanie-wysokoczęstotliwościowe łączy krawędzie bez spoiwa
Obróbka cieplna– Szew spawalniczy jest normalizowany w celu udoskonalenia struktury ziaren
Rozmiarowanie– Rura przechodzi przez walce kalibrujące w celu uzyskania ostatecznych wymiarów
Badania NDT– 100% nieniszczące-testy spoiny (ultradźwięki lub prądy wirowe)
Testy hydrostatyczne– Każda rura indywidualnie testowana pod kątem integralności ciśnieniowej
Zakończ wykończenie– Przygotowane końce (zwykłe, ukośne lub gwintowane)
Wymagania testowe (PSL1)
| Typ testu | Wymóg | Notatki |
|---|---|---|
| Analiza chemiczna | Na partię ciepła | Weryfikuje ograniczenia składu |
| Próba rozciągania | Za dużo | Sprawdza plastyczność i wytrzymałość na rozciąganie |
| Próba spłaszczania | Wymagane dla rury ERW | Sprawdza plastyczność |
| Próba zginania | Wymagany | Sprawdza integralność spoiny |
| Próba hydrostatyczna | Każda rura indywidualnie testowana | Weryfikacja integralności ciśnienia |
| NDT (ultradźwięki/prądy wirowe) | Kontrola szwu spawalniczego | Standardowa praktyka; 100% kontrola |
| Test udarności (wycięcie Charpy V-) | Nie wymagane dla PSL1 | Tylko PSL2 wymaga obowiązkowych testów wpływu |
Typowe zastosowania
| Aplikacja | Opis |
|---|---|
| Przesyłanie gazu pod wysokim-ciśnieniem | Długodystansowe-gazociągi wymagające wysokich ciśnień roboczych |
| Linie przesyłowe ropy naftowej | Główne linie przesyłowe do transportu ropy naftowej |
| Rurociągi podmorskie | Rurociągi podmorskie wymagające wysokiego stosunku wytrzymałości-do-masy |
| Sieci gromadzenia danych na lądzie | Regionalne systemy magistrali łączące obszary produkcyjne z przetwórstwem |
| Rurociągi stacji i głowicy | Tłocznie, przepompownie, urządzenia pomiarowe |
| Transport gnojowicy i minerałów | Rurociągi do transportu rud i minerałów |
| Przesyłanie wody | Sieć wodociągowa o dużej-średnicy i-ciśnieniu |
Porównanie PSL1 i PSL2 dla X65
| Funkcja | PSL1 | PSL2 | Znaczenie |
|---|---|---|---|
| Węgiel (C) maks | 0.26% | 0.22% | Lepsza spawalność, niższa twardość HAZ |
| Siarka (S) max | 0.030% | 0.015% | 50% zniżki– krytyczny dla wytrzymałości |
| Fosfor (P) max | 0.030% | 0.025% | Poprawiona wytrzymałość i spawalność |
| Mangan (Mn) max | 1.45% | 1.60% | Nieco wyższa pod względem wytrzymałości |
| Siła plonu | Tylko 448 MPa min | Zakres 448-600 MPa | Zapobiega nadmiernej-wytrzymałości materiałów |
| Wytrzymałość na rozciąganie | Tylko 535 MPa min | Zakres 535-760 MPa | Zapewnia stałe właściwości mechaniczne |
| Stosunek plastyczności-do-rozciągania | Nie określono | Mniejszy lub równy 0,93 | Zapewnia odpowiednią ciągliwość |
| Testowanie udarności | Nie jest wymagane | Obowiązkowyw określonej temperaturze | Gwarantuje wytrzymałość w niskich-temperaturach |
| Wymagania dotyczące badań nieniszczących | Standard | Bardziej rygorystyczne | Lepsze wykrywanie defektów |
| Orzecznictwo | Fakultatywny | Obowiązkowyz pełną identyfikowalnością | Pełna dokumentacja jakościowa |
| Typowe zastosowanie | Usługa ogólna | Usługa krytyczna, usługa kwaśna, niska temperatura |
Kluczowe zalety
| Korzyść | Opis |
|---|---|
| Wysoka wytrzymałość | 8% wyższy niż X60, 25% wyższy niż X52 – umożliwia zmniejszenie grubości ścianek lub wyższe ciśnienia robocze |
| Doskonała spawalność | Kontrolowany skład chemiczny z niskim odpowiednikiem węgla zapewnia dobrą spawalność w terenie |
| Koszt-Opłacalny | Proces ERW zapewnia ekonomiczną produkcję w rozmiarach do 24" |
| Szeroka dostępność | Produkowane przez głównych producentów, w tym Baosteel, Yieh Corp i innych |
| Sprawdzona wydajność | X65 to popularny gatunek stali-na duże odległości w rurociągach przesyłowych ropy i gazu |
| Dobra wytrzymałość | Nadaje się do zastosowań nisko-temperaturowych (z opcją PSL2) |
Ważne uwagi
1. Ograniczenia rozmiaru
Produkcja ERW dla X65 jest zazwyczaj dostępna wOD 14" do 24" (355,6 mm do 609,6 mm).
Niektórzy producenci mogą oferować mniejsze średnice; większe średnice wymagają produkcji LSAW lub SSAW
2. Wybór PSL1 vs. PSL2
PSL1: Nadaje się do zastosowań ogólnych, rurociągów wodociągowych i zastosowań nie-krytycznych
PSL2: wymagane w przypadku pracy w niskich-temperaturach, w środowisku kwaśnym (środowiska H₂S), rurociągów regulowanych (FERC, DOT) i zastosowań krytycznych
3. Oceny równoważne
ISO3183: L450
GB/T9711: L450
DNV OS-F101: Klasa 450 (podobny poziom wytrzymałości)
EN 10208-2: L450 MB
4. Warunki dostawy
PSL1 X65 może być dostarczony w następujących warunkach:
W trakcie-rolowania
Walcowanie normalizujące
Formowanie normalizujące
Znormalizowany
Normalizowany i hartowany
Hartowany i odpuszczany
5. Opcje powlekania
Czarny (goły): Standardowe wykończenie walcownicze
3LPE (3-warstwowy polietylen): Najczęściej spotykany w przypadku rurociągów zakopanych w ziemi
FBE (powłoka epoksydowa): Ochrona przed korozją
Epoksyd ze smoły węglowej: Wytrzymała-ochrona
Lakier/olej-antykorozyjny: Tymczasowe zabezpieczenie na czas transportu
6. Świadectwo testu młyna
Zwykle dostarczane jakoEN 10204 Typ 3.1Bz pełnymi wynikami badań
Inspekcja-strony trzeciej (SGS, BV, Lloyds) dostępna na żądanie
7. Uwaga branżowa
X65 to wysokiej jakości gatunek rur przewodowych-o wysokiej wytrzymałości, szeroko stosowany-w długodystansowych rurociągach przesyłowych ropy i gazu. Na przykład w drugim projekcie dotyczącym gazociągu West-East w Chinach wykorzystano gatunek X80, co pokazuje postęp branży w kierunku materiałów o wyższej-wytrzymałości. X65 pozostaje głównym wyborem w przypadku wielu projektów rurociągów wymagających optymalnej równowagi wytrzymałości i kosztów.
Streszczenie
Rura stalowa API 5L PSL1 klasa X65 ERWto-rura przewodowa o wysokiej wytrzymałości, przeznaczona do wymagających zastosowań w transporcie ropy i gazu. Przy minimalnej granicy plastyczności65 000 psi (448 MPa)- około8% wyższy niż X60I25% wyższy niż X52– zapewnia doskonałą równowagę pomiędzy wytrzymałością, spawalnością i kosztami w przypadku-wysokociśnieniowych rurociągów przesyłowych, instalacji morskich i wymagających środowisk.
Kluczowe cechy:
Dostępne wPSL1poziom jakości dla ogólnych zastosowań usługowych
Wyprodukowane przezProces ERW– rozmiary od 14” do 24” OD
Brak obowiązkowych testów wpływu– nadaje się do zastosowań w temperaturze otoczenia
Doskonała spawalnośćo niskim ekwiwalencie węgla
Wysoki stosunek wytrzymałości-do-wagiumożliwiając oszczędność materiału
Typowe zastosowania obejmują:
Rurociągi przesyłowe gazu-wysokociśnieniowego
Rurociągi morskie i podmorskie
Linie magistralne ropy naftowej
Rurociągi stacji i kolektora
Rurociągi do transportu gnojowicy i minerałów
Przy zamówieniu podaj:Rura stalowa API 5L PSL1 klasy X65 ERW, rozmiar (OD x WT), długość, wykończenie końcowe i wymagania dotyczące powłoki. W przypadku zastosowań wymagających gwarantowanej wytrzymałości w niskich-temperaturach, ściślejszej kontroli chemicznej lub odporności na działanie kwasów należy określićAPI 5L PSL2 klasa X65Zamiast .





