Mar 09, 2026 Zostaw wiadomość

API 5L PSL1 X70 Rura do spawania wzdłużnego łukiem krytym

info-266-190info-290-174

API 5L PSL1 Grade X70 to bardzo popularna i szeroko stosowana specyfikacja materiału-o wysokiej wytrzymałości do produkcji rur spawanych wzdłużnie łukiem krytym (LSAW)[cytat:2, cytat:3, cytat:5, cytat:6]. Ta kombinacja to standardowy produkt oferowany przez wielu światowych producentów do wysokociśnieniowych-rurociągów przesyłowych ropy i gazu, szczególnie do długodystansowych-lądowych linii magistralnych.

Oto szczegółowa specyfikacja rury API 5L PSL1 Grade X70 LSAW:

Kluczowe dane techniczne

Atrybut Opis
Standard API 5L: Specyfikacja rur przewodowych (aktualne wydanie zgodne z ISO 3183).
Poziom specyfikacji produktu PSL1: Standardowy poziom jakości rur przewodowych z podstawowymi wymaganiami (brak obowiązkowych testów udarności, standardowe limity chemiczne, określona tylko minimalna wytrzymałość) [cytat: 1, cytat: 4].
Stopień stali X70 (L485): Gatunek stali niskostopowej (HSLA) o-wytrzymałości-. „X” oznacza klasę rurociągu, a „70” oznacza minimalną granicę plastyczności w ksi (70 000 psi) [cytat: 1, cytat: 4, cytat: 8].
Oznaczenie ISO L485 .
Proces LSAW (spawanie wzdłużne łukiem krytym): Rury są produkowane poprzez formowanie blach stalowych w cylinder (przy użyciu JCOE, UOE lub podobnych procesów formowania) i spawanie szwu wzdłużnego zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, przy użyciu procesu łuku krytym [cytat: 2, cytat: 4]. Proces ten doskonale-nadaje się do produkcji rur-o dużych średnicach (zwykle od 16 cali wzwyż) i grubych ściankach do-wysokociśnieniowych linii przesyłowych.
Skład chemiczny (maks. %) [cytat: 3, cytat: 8, cytat: 9]  
  Węgiel (C): 0.26-0.28
  Mangan (Mn): 1.40-1.65
  Fosfor (P): 0.030
  Siarka (S): 0.030
  Wanad (V):Mniejsza lub równa 0,15 (z Nb+V+Ti Mniejsza lub równa 0,15%)
  Niob (Nb):Mniejsza lub równa 0,05 (z Nb+V+Ti Mniejsza lub równa 0,15%)
  Tytan (Ti):Mniejsze lub równe 0,04 (z Nb+V+Ti mniejsze lub równe 0,15%)
Właściwości mechaniczne (min) [cytat:1, cytat:3, cytat:4, cytat:8]  
  Wydajność:483–485 MPa (70 000–70 300 psi)
  Wytrzymałość na rozciąganie:565–570 MPa (82 000–82 700 psi)
  Wydłużenie:Większe lub równe 21% (różni się w zależności od grubości ścianki)
Typowy zakres rozmiarów [cytat:2, cytat:4, cytat:10]  
  Średnica zewnętrzna:406 mm do 2500 mm (około. 16" do 100")
  Grubość ścianki:5 mm do 60 mm (u niektórych producentów dostępne jest nawet 120 mm)
  Długość:3 m do 18,3 m (możliwość dostosowania, do konkretnych zastosowań dostępne jest do 32 m)
Etapy produkcji [cytat:2, cytat:4] 1. Dobór blachy stalowej i frezowanie krawędzi.
2. Zagniatanie i formowanie krawędzi w procesach JCOE lub UOE.
3. Spawanie łukiem krytym wewnętrznym i zewnętrznym (PIŁA wielo-drutowa).
4. Rozszerzanie mechaniczne (dla UOE/JCOE).
5. Badania nieniszczące (ultradźwięki,-promieniowanie rentgenowskie).
6. Badania hydrostatyczne (100% rur).
7. Oblicowanie końców i ukosowanie (wg ANSI B16.25).
Typowe zastosowania [cytat:1, cytat:4] Długodystansowe-wysoko-gazociągi przesyłowe gazu ziemnego; magistrale naftowe; linie gromadzenia i przepływu w operacjach wydobywczych; rurociągi wody i szlamu w górnictwie; projekty lądowe i morskie; regiony o klimacie umiarkowanym.
Orzecznictwo Certyfikat testu młyna zazwyczaj dostarczany zgodnie z wymaganiami API 5L, często-z kontrolą strony trzeciej przeprowadzanej przez SGS, BV, Lloyds [cytat:3, cytat:6].

📊 Porównanie klas X70 z sąsiednimi ocenami

Stopień Oznaczenie ISO Granica plastyczności (MPa) min Wytrzymałość na rozciąganie (MPa) min Pozycja
X60 L415 414-415 517-520 Wysoka wytrzymałość
X65 L450 448-450 531-535 Wyższa wytrzymałość
X70 L485 483-485 565-570 Bardzo wysoka wytrzymałość[cytat:1, cytat:3]
X80 L555 552-555 621-625 Ultra-wysoka wytrzymałość

Wzrost procentowy:X70 oferuje około8% wyższa granica plastyczności niż X65(485 MPa w porównaniu z. 450 MPa) i17% wyższy niż X60(485 MPa w porównaniu z. 415 MPa) .

📏 Grubość ścianki Dostępność według średnicy

Poniższa tabela przedstawia typowe zakresy grubości ścianek rur X70 LSAW na podstawie danych producenta:

średnica zewnętrzna (cale) średnica zewnętrzna (mm) Zakres grubości ścianki X70 (mm)
16" 406 6.0 - 10.0
18" 457 6.0 - 11.0
20" 508 6.0 - 12.0
24" 610 6.0 - 14.0
30" 762 7.0 - 17.0
36" 914 8.0 - 20.0
40" 1016 8.0 - 22.0
48" 1219 9.0 - 23.0
56" 1422 10.0 - 23.0
60" 1524 10.0 - 23.0
64" 1626 10.0 - 24.0
72" 1829 10.0 - 24.0

Notatka:Zakresy grubości zmniejszają się wraz ze wzrostem wytrzymałości – w przypadku X70 maksymalna praktyczna grubość jest mniejsza niż w przypadku niższych gatunków ze względu na ograniczenia produkcyjne.

🔍 Kluczowe punkty do zrozumienia

Co oznacza „X70”.: W ramach API 5L, klasa X70 ma minimalną granicę plastyczności wynoszącą70 000 psi (483 MPa)i minimalną wytrzymałość na rozciąganie82 000 psi (565 MPa)[cytat:1, cytat:4, cytat:8]. Jest to materiał najwyższej jakości,-o wysokiej wytrzymałości, powszechnie stosowany w przypadku głównych-gazociągów przesyłowych na duże odległości, gdzie wytrzymałość X65 jest niewystarczająca, ale specyfikacja X80 może być-zawyżona.

PSL1 kontra PSL2: Wybór pomiędzy PSL1 i PSL2 jest krytyczny dla aplikacji X70. Kluczowe różnice dla PSL1 [cytat:1, cytat:4, cytat:9]:

Chemia: Standardowe limity (C mniejsze lub równe 0,26-0,28%, Mn mniejsze lub równe 1,40-1,65%, S/P mniejsze lub równe 0,030%) [cytat: 3, cytat: 8, cytat: 9].

Wytrzymałość: Określono jedynie minimalną granicę plastyczności i wytrzymałość na rozciąganie [cytat: 1, cytat: 3].

Testowanie udarności: Nie wymagane przez normę[cytat:1, cytat:4]. Jest to najbardziej znacząca różnica w stosunku do PSL2.

Zakres NDT: Standardowe badanie NDT spoiny zgodnie z wymaganiami procesu.

Typowe zastosowanie: Nadaje się do ogólnej obsługi rurociągów wregiony o klimacie umiarkowanymgdzie odporność na pękanie w ekstremalnie niskich-temperaturach nie jest głównym problemem projektowym.

PSL2: Wymaga bardziej rygorystycznych kontroli chemicznych (C mniejsze lub równe 0,22%, Mn mniejsze lub równe 1,85%, S mniejsze lub równe 0,015%, P mniejsze lub równe 0,025%), określa maksymalne i minimalne granice wytrzymałości (maksymalna wydajność X70M 635 MPa),nakazuje wykonanie-testu udarności metodą Charpy V(zwykle od -20 stopni do -45 stopni, w zależności od wymagań projektu) i ma bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące badań NDT [cytat: 3, cytat: 9]. PSL2 jest zwykle wymagany w przypadku usług krytycznych, trudnych (środowiska H₂S wymagające zgodności z NACE MR0175/ISO 15156),zastosowania w niskich-temperaturach (prace arktyczne)oraz rurociągi podlegające regulacjom organów takich jak FERC lub DOT.

Produkcja LSAW dla X70: Proces LSAW-dobrze nadaje się do produkcjiduża-średnica i gruba-ścianarury w gatunku X70 [cytat:2, cytat:4]. Dwustronny-proces spawania łukiem krytym zapewnia głęboką penetrację i wysoką jakość spoiny z doskonałą integralnością pasującą do płyty macierzystej. Rozszerzalność mechaniczna udoskonala okrągłość, łagodzi naprężenia i poprawia dokładność wymiarową.

Technologie formowania: Rury LSAW do X70 są zwykle produkowane przy użyciuJCOE (J-C-O-Rozszerzanie)LubUOE (-w-w-w-rozszerzaniu)procesy, które zapewniają precyzyjne wymiary geometryczne i doskonałą dokładność wymiarową [cytat:2, cytat:4].

Przewaga ekonomiczna: Wysoka wytrzymałość X70 pozwalawyższe ciśnienia robocze lub zmniejszona grubość ściankiw porównaniu z niższymi stopniami. Cieńsze ściany przekładają się bezpośrednio na oszczędność materiałów, niższe koszty transportu i krótszy czas spawania podczas budowy, co stanowi przekonujące uzasadnienie ekonomiczne dla projektów-na dużą skalę.

⚙️ Cechy jakościowe produkcji

Nowoczesna produkcja LSAW dla rur X70 PSL1 obejmuje [cytat:2, cytat:4]:

Spawanie łukiem krytym- wieloma drutami: Zazwyczaj 3-4 druty do spawania wewnętrznego i 2-3 druty do spawania zewnętrznego, zapewniające równomierną penetrację przy prędkościach 1-2 metrów na minutę. Łuk spawalniczy zanurzany jest pod warstwą ziarnistego topnika, chroniącego roztopione jeziorko spawalnicze przed zanieczyszczeniami atmosferycznymi.

Obróbka po-spawaniu: Rozszerzanie mechaniczne lub hydrauliczne w celu wyeliminowania naprężeń szczątkowych i poprawy dokładności wymiarowej.

100% NDT: Badanie ultradźwiękowe i opcjonalnie-kontrola rentgenowska spoiny [cytat:4, cytat:5, cytat:8].

Badania hydrostatyczne: Każda rura indywidualnie testowana w celu sprawdzenia integralności ciśnienia (100% rur) [cytat: 4, cytat: 8].

Zakończ wykończenie: Końce skośne zgodnie z ANSI B16.25 do spawania w terenie (skos 30 stopni z powierzchnią grani).

📝 Wymagania testowe

Rury API 5L PSL1 X70 LSAW zazwyczaj poddawane są [cytat:4, cytat:5, cytat:8]:

Analiza chemiczna

Próba rozciągania (plastyczność i wytrzymałość na rozciąganie)

Próba spłaszczania

Próba zginania

Badania hydrostatyczne (100% rur)

Badania nie-niszczące (ultradźwięki,-promieniowanie rentgenowskie)

Kontrola wymiarowa

Kontrola wizualna

Notatka:Chociaż PSL1 nie wymaga testowania wpływu Charpy’ego, tomożna określić jako wymaganie dodatkowe (SReq)gdy potrzebny jest pewien poziom zapewnienia wytrzymałości bez konieczności pełnej zgodności z PSL2.

🌐 Szczegóły typowych aplikacji

Spawana rura przewodowa X70 jest szeroko stosowana w [cytat: 1, cytat: 4, cytat: 5]:

Główne sieci przesyłu gazu ziemnego-na duże odległości– Jest to preferowany wybór w przypadku gazociągów-wysokociśnieniowych transportujących produkty z zakładów produkcyjnych do węzłów dystrybucyjnych, gdzie ciśnienia robocze są wysokie, ale temperatury otoczenia nie są bardzo niskie.

Linie magistralne ropy naftowej– Służy do transportu dużych ilości ropy naftowej na duże odległości.

Rurociągi wody i szlamu w górnictwie– Jego wytrzymałość i trwałość sprawiają, że nadaje się do wymagających zastosowań przemysłowych wykraczających poza węglowodory.

Regiony o łagodnym klimacie– Projekty w strefach umiarkowanych, gdzie ryzyko kruchego pękania w niskich temperaturach jest minimalne, mogą w pełni wykorzystać korzyści ekonomiczne PSL1 bez dodatkowych kosztów obowiązkowych testów wytrzymałości.

Lądowe linie przesyłowe-wysokociśnieniowego– Służenie jako szkielet kontynentalnej infrastruktury energetycznej.

💡 Kiedy wybrać X70 PSL1

WybieraćRura API 5L PSL1 klasa X70 LSAWkiedy [cytat:1, cytat:4]:

Wymagana jest-wysoka wydajność ciśnieniowa (X70 oferuje o 17% większą wytrzymałość niż X60)

Warunki pracy sąumiarkowane klimaty(temperatury otoczenia nie wymagające gwarancji wytrzymałości-w niskich temperaturach)

Aplikacja jestnie kwaśna obsługa(brak H₂S wymagającego zgodności z NACE)

Ogólne linie przesyłowe w środowiskach umiarkowanych

Potrzebne jest-ekonomiczne rozwiązanie o wysokiej-wytrzymałości, które nie spełnia bardziej rygorystycznych wymagań PSL2

Do bardziej wymagających zastosowań obejmujących:

Niskie temperatury(poniżej 0 stopni, zwłaszcza w-regionach arktycznych i subarktycznych)

Kwaśna obsługa(Środowiska H₂S wymagające NACE MR0175/ISO 15156)

Sekcje krytyczne(morskie, przeprawy rzeczne, obszary zaludnione)

Zgodność z przepisami(linie FERC, DOT, FEMSA)

Zamiast tego należy określić PSL2z odpowiednimi temperaturami badania udarności (często od -20 stopni do -45 stopni) i dodatkowymi wymaganiami.

Streszczenie

Podsumowując,Rura API 5L PSL1 klasa X70 LSAWto-ugruntowany produkt o wysokiej-wytrzymałości, który łączy w sobie solidne właściwości stali X70 z niezawodnym procesem produkcyjnym LSAW [cytat:2, cytat:4, cytat:5]. Oferuje około17% większa wytrzymałość niż X60(485 MPa w porównaniu z. 415 MPa) i8% wyższa niż X65(485 MPa vs. 450 MPa), służąca jako opcja premium dla głównych-dużych rurociągów przesyłowych gazu na duże odległości. Jest to popularny wybór w przypadku-lądowego przesyłu gazu pod wysokim ciśnieniem, magistrali ropy naftowej i przesyłu wody, gdzie zwiększone wymagania PSL2 (takie jak obowiązkowe testy udarności Charpy'ego) nie są konieczne ze względu na umiarkowane warunki środowiskowe. Proces LSAW umożliwia produkcję rur o dużych średnicach (16" do 100"+), grubych ściankach (do 60-120 mm) i doskonałej integralności spoin, dzięki czemu nadaje się do dużych projektów infrastrukturalnych [cytat:2, cytat:4]. Określając, upewnij się, że wyraźnie to wskazujeszRura API 5L PSL1 klasa X70 LSAWwraz z wymaganymi wymiarami (OD, grubość ścianki, długość) i wszelkimi dodatkowymi wymaganiami, takimi jak obsługa kwasowa (NACE MR0175), jeśli to konieczne [cytat: 3, cytat: 4].

Wyślij zapytanie

whatsapp

Telefon

Adres e-mail

Zapytanie