

Rura stalowa API 5L PSL2 X70 ERW
Podstawowy przegląd
Rura stalowa API 5L PSL2 klasy X70 ERW (spawana elektrooporowo).to rura przewodowa z-mikrostopów-o wysokiej wytrzymałości, przeznaczona do wymagających zastosowań w transporcie ropy i gazu [citation:7, citation:10]. Oznaczenie „X70” wskazuje minimalną granicę plastyczności wynoszącą70 000 psi (483 MPa), reprezentujący około8% większa wytrzymałość niż X65I17% wyższy niż X60. PSL2 dodaje ulepszone wymagania jakościowe, w tym bardziej rygorystyczne kontrole chemiczne, obowiązkowe testy udarności, maksymalne limity wytrzymałości i pełną identyfikowalność [cytat: 4, cytat: 9].
Oznaczenie rozkłada się w następujący sposób:
API 5L: Specyfikacja Amerykańskiego Instytutu Naftowego dotycząca rur przewodowych
PSL2: Specyfikacja produktu, poziom 2 (podwyższona jakość dzięki obowiązkowym testom)
X70: Klasa wskazująca minimalną granicę plastyczności 70 ksi (483 MPa)
ERW: Spawane elektrycznie – rura uformowana z cewki stalowej i spawana wzdłużnie bez dodatkowego metalu
Kluczowe dane techniczne
| Parametr | Specyfikacja |
|---|---|
| Standard | API 5L (wydanie 46., zgodne z ISO 3183) |
| Poziom specyfikacji produktu | PSL2 [cytat:1, cytat:7] |
| Stopień | X70 (L485 w notacji ISO) [cytat:7, cytat:10] |
| Minimalna siła plastyczności | 483-485 MPa (70 000-70 300 psi) [cytat: 4, cytat: 5, cytat: 7] |
| Maksymalna siła plastyczności | 621–635 MPa (90 000–92 100 psi)– PSL2 określa zarówno min, jak i max [cytat:3, cytat:9, cytat:10] |
| Minimalna wytrzymałość na rozciąganie | 565-570 MPa (82 000-82 700 psi) [cytat: 4, cytat: 5, cytat: 7] |
| Maksymalna wytrzymałość na rozciąganie | 760–758 MPa (110 000–110 200 psi)[cytat:3, cytat:9] |
| Stosunek plastyczności-do-rozciągania (maks.) | 0.93[cytat:9, cytat:10] |
| Typ produkcji | ERW (zgrzewanie oporowe) / HFW [cytat: 1, cytat: 6] |
| Zakres rozmiarów (ERW) | 14" do 24" (355,6 mm do 609,6 mm) średnica zewnętrzna; dostępne również od 1/2" do 26" [cytat:1, cytat:2, cytat:6] |
| Grubość ścianki | Harmonogram 10 do 160, STD, XS, XXS; do 1.000" (25,4 mm) [cytat:2, cytat:7, cytat:10] |
| Długość | 3 m do 18 m; SRL, DRL; 5,8 m, 6 m, 11,8 m, 12 m standard [cytat:2, cytat:6] |
| Końcowe wykończenia | Końce gładkie, końce skośne, końce gwintowane |
Skład chemiczny (rura spawana PSL2)
| Element | Maksymalny% | Porównanie PSL1 |
|---|---|---|
| Węgiel (C) | 0.12-0.22% | 0,26-0,28% (znacznie ściślejsza kontrola) [cytowanie:3, cytowanie:5, cytowanie:7, cytowanie:9] |
| Krzem (Si) | 0.45% | Nie określono dla PSL1 [cytat: 3, cytat: 7] |
| Mangan (Mn) | 1.40-1.85% | 1,65% (wyżej ze względu na wytrzymałość) [cytat: 3, cytat: 5, cytat: 9] |
| Fosfor (P) | 0.025% | 0,030% (bardziej rygorystyczne) [cytat: 3, cytat: 7, cytat: 9] |
| Siarka (S) | 0.015% | 0,030% (obniżka o 50%) [cytat:3, cytat:7, cytat:9] |
| Wanad (V) | Maks. 0,07-0,10% | Opcjonalne mikro-stopy [cytat:3, cytat:7, cytat:10] |
| Niob (Nb) | Maks. 0,05-0,06% | Opcjonalne mikro-stopy [citation:7, citation:10] |
| Tytan (Ti) | 0,04% maks | Opcjonalne mikro-stopy [citation:7, citation:10] |
| Nb+V+Ti (ogółem) | Maks. 0,15% | Rozdrobnienie ziarna [cytat:7, cytat:10] |
Uwaga: PSL2 wymaga obliczenia i kontroli ekwiwalentu węgla (CE), aby zapewnić dobrą spawalność w terenie [cytat: 4, cytat: 7]. W przypadku zastosowań kwaśnych zawartość siarki może być dodatkowo ograniczona do wartości mniejszej lub równej 0,002%.
Właściwości mechaniczne
| Nieruchomość | Wymagania PSL2 | Porównanie PSL1 |
|---|---|---|
| Granica plastyczności (min) | 483-485 MPa (70 000-70 300 psi) [cytat: 4, cytat: 5, cytat: 7] | To samo minimum |
| Granica plastyczności (maks.) | 621–635 MPa (90 000–92 100 psi)[cytat:3, cytat:9, cytat:10] | Nie określono |
| Wytrzymałość na rozciąganie (min) | 565-570 MPa (82 000-82 700 psi) [cytat: 4, cytat: 5, cytat: 7] | To samo minimum |
| Wytrzymałość na rozciąganie (maks.) | 760–758 MPa (110 000–110 200 psi)[cytat:3, cytat:9] | Nie określono |
| Stosunek plastyczności-do-rozciągania | maks. 0,93[cytat:9, cytat:10] | Nie określono |
| Wydłużenie | Większe lub równe 17-22% (według wzoru API 5L) [cytat: 5, cytat: 7] | Ta sama formuła |
| Uderzenie Charpy’ego (CVN) | Obowiązkowyw określonej temperaturze [cytat:4, cytat:9] | Nie jest wymagane |
| Twardość (maks.) | 250 HV10 (serwis kwaśny: 248 HV10) | Nie określono |
Tolerancje wymiarowe (API 5L)
| Parametr | Zakres rozmiarów | Tolerancja | Źródło |
|---|---|---|---|
| Korpus rury OD | 219,1–457 mm | ±0.75% | |
| Korpus rury OD | 508-610 mm | ±0.75% | |
| Końcówki rur (219,1–273,1 mm) | - | +1.6 mm / -0,4 mm | |
| Końcówki rur (274-320 mm) | - | +2.4 mm / -0,8 mm | |
| Końcówki rur (323,9–457 mm) | - | +2.4 mm / -0,8 mm | |
| Grubość ścianki (508-610 mm) | - | +19.5% / -8% | |
| Grubość ścianki (219,1-457 mm) | - | +15% / -12.5% | |
| Prostota | Pełna długość | Mniejsze lub równe 0,15% całkowitej długości |
Proces produkcyjny ERW
Rura stalowa ERW to rura spawana elektrycznie oporowo z prostym szwem, produkowana w procesie ciągłym:
Rozwijanie– Cewka stali jest rozwijana i wypoziomowana
Przygotowanie krawędzi– Krawędzie taśmy są frezowane w celu prawidłowego spawania
Tworzenie się– Taśma stalowa jest-formowana na zimno w kształt cylindryczny
Elektryczne spawanie indukcyjne– Spawanie-o wysokiej częstotliwości łączy krawędzie bez spoiwa
Obróbka cieplna szwów– Szew spawalniczy jest normalizowany w celu udoskonalenia struktury ziaren i wyeliminowania kruchych składników
Rozmiarowanie– Rura przechodzi przez walce kalibrujące w celu uzyskania ostatecznych wymiarów
Badania NDT– 100% nieniszczące-testy spoiny (ultradźwięki lub prądy wirowe)
Testy hydrostatyczne– Każda rura indywidualnie testowana pod kątem integralności ciśnieniowej
Zakończ wykończenie– Przygotowane końce (gładkie lub fazowane)
Wymagania testowe (PSL2)
| Typ testu | Wymóg | Notatki |
|---|---|---|
| Analiza chemiczna | Na partię ciepła | Zaostrzone limity PSL2 [cytat:4, cytat:9] |
| Próba rozciągania | Za dużo | Weryfikuje zarówno limity minimalne, jak i maksymalne |
| Stosunek plastyczności-do-rozciągania | Mniejszy lub równy 0,93 | Obowiązkowa weryfikacja |
| Test udarności Charpy'ego (CVN) | Obowiązkowy | Wymagane dla wszystkich stopni PSL2 [cytat:4, cytat:9] |
| Próba spłaszczania | Wymagane dla rury ERW | Sprawdza plastyczność |
| Test zginania / Test zginania z przewodnikiem-Test zginania | Wymagany | Sprawdza integralność spoiny |
| Próba hydrostatyczna | Każda rura | Weryfikacja integralności ciśnienia; 100% rur [cytat:7, cytat:10] |
| NDT (ultradźwięki/prądy wirowe) | 100% spoiny | Obowiązkowe dla PSL2 [cytat:4, cytat:9] |
| DWTT (test rozdarcia przy upadku) | Do zastosowań krytycznych | Weryfikacja odporności na pękanie |
| Badanie twardości | Za kwaśną obsługę | Wymagane mapowanie twardości, jeśli zostało to określone |
| Testowanie HIC/SSC | Za kwaśną obsługę | Według NACE MR0175/ISO 15156 |
Porównanie gatunków: X70 i sąsiednie gatunki
| Stopień | Granica plastyczności (min) | Granica plastyczności (maks.) | Wytrzymałość na rozciąganie (min) | Typowe zastosowanie |
|---|---|---|---|---|
| X52 | 359-360 MPa (52 ksi) | 531 MPa (77 ksi) | 455-460 MPa (66 ksi) | Transmisja ogólna |
| X56 | 386-390 MPa (56 ksi) | 545 MPa (79 ksi) | 490 MPa (71 ksi) | Przenoszenie wyższego-ciśnienia |
| X60 | 414-415 MPa (60 ksi) | 565 MPa (82 ksi) | 517-520 MPa (75 ksi) | Przekładnia wysokociśnieniowa- |
| X65 | 448-450 MPa (65 ksi) | 600 MPa (87 ksi) | 531-535 MPa (77 ksi) | Wysokie-ciśnienie, na morzu |
| X70 | 483-485 MPa (70 ksi) | 621-635 MPa (90-92 ksi) | 565-570 MPa (82 ksi) | Wysokie-odległościowe-ciśnienie, na morzu, w Arktyce[cytat:4, cytat:7] |
| X80 | 552-555 MPa (80 ksi) | 690-705 MPa (100-102 ksi) | 621-625 MPa (90 ksi) | Linie miejskie ultra-wysokiego-ciśnienia |
X70 oferuje około 8% wyższą granicę plastyczności niż X65, 17% wyższą niż X60 i 35% wyższą niż X52 [cytat: 4, cytat: 7].
Porównanie PSL1 i PSL2 dla X70
| Funkcja | PSL1 X70 | PSL2 X70 | Znaczenie |
|---|---|---|---|
| Węgiel (C) maks | 0,26-0,28% [cytat:5, cytat:6] | 0.12-0.22%[cytat:3, cytat:7, cytat:9] | Redukcja 54%.– lepsza spawalność, niższa twardość HAZ |
| Siarka (S) max | 0,030% [cytat:5, cytat:6] | 0.015%[cytat:3, cytat:7, cytat:9] | 50% zniżki– krytyczne dla wytrzymałości i odporności na HIC |
| Fosfor (P) max | 0,030% [cytat:5, cytat:6] | 0.025%[cytat:3, cytat:7, cytat:9] | Poprawiona wytrzymałość i spawalność |
| Mangan (Mn) max | 1,65% [cytat:5, cytat:6] | 1.40-1.85%[cytat:3, cytat:5, cytat:9] | Wyższe w celu optymalizacji wytrzymałości |
| Siła plonu | Tylko 485 MPa min [cytat:5, cytat:6] | Zakres 483-635 MPa[cytat:3, cytat:9, cytat:10] | Zapobiega nadmiernej-wytrzymałości materiałów |
| Wytrzymałość na rozciąganie | Tylko 570 MPa min [cytat:5, cytat:6] | Zakres 565-760 MPa[cytat:3, cytat:9] | Zapewnia stałe właściwości mechaniczne |
| Stosunek plastyczności-do-rozciągania | Nie określono | Mniejszy lub równy 0,93[cytat:9, cytat:10] | Zapewnia odpowiednią ciągliwość |
| Test udarności Charpy’ego | Nie jest wymagane | Obowiązkowy[cytat:4, cytat:9] | Gwarantuje wytrzymałość w niskich-temperaturach |
| Ekwiwalent węgla (CE) | Nie jest wymagane | Obliczone i kontrolowane [cytat:4, cytat:7] | Zapewnia dobrą spawalność w terenie |
| Wymagania dotyczące badań nieniszczących | Standard | Bardziej rygorystyczne [cytat:4, cytat:9] | Lepsze wykrywanie defektów |
| Identyfikowalność | Poziom partii | Pełna identyfikowalność rur-po-rurach[cytat:4, cytat:9] | Pełna dokumentacja jakościowa |
| Typowe zastosowanie | Usługa ogólna | Usługa krytyczna, kwaśna, niska temperatura, na morzu[cytat:4, cytat:7] |
Przyrostki obróbki cieplnej (PSL2)
PSL2 X70 może być dostarczony z przyrostkami wskazującymi stan obróbki cieplnej:
| Przyrostek | Stan | Typowe zastosowanie |
|---|---|---|
| X70N | Znormalizowany | Ogólna transmisja, poprawiona struktura ziarna |
| X70Q | Hartowany i odpuszczany | Maksymalna jednorodność wytrzymałości [cytat: 7, cytat: 10] |
| X70M | Walcowane termomechanicznie (TMCP) | Zwiększona wytrzymałość i spawalność [cytat: 7, cytat: 10] |
| X70QS | Hartowane i hartowane + Usługa kwaśna | Środowiska H₂S |
| X70MS | Walcowane termomechanicznie + serwis Kwaśny | Środowiska H₂S o zwiększonej wytrzymałości |
Uwaga: przyrostek „S” oznacza aplikację typu Sour Service według NACE MR0175 .
Typowe zastosowania
| Aplikacja | Opis |
|---|---|
| Przesyłanie gazu pod wysokim ciśnieniem na duże-odległości- | Główne linie magistralne wymagające wysokich ciśnień roboczych [cytat: 7, cytat: 10] |
| Rurociągi podmorskie i podmorskie | Rurociągi podmorskie wymagające wysokiego stosunku wytrzymałości-do-masy |
| Rurociągi arktyczne i zimnego klimatu | Środowiska o niskiej-temperaturze wymagające gwarantowanej udarności [citation:7, citation:10] |
| Linie przesyłowe ropy naftowej | Główne linie przesyłowe do transportu ropy naftowej |
| Sieci gromadzenia danych na lądzie | Regionalne systemy magistrali łączące obszary produkcyjne z przetwórstwem |
| Rurociągi stacji i głowicy | Tłocznie, przepompownie, urządzenia pomiarowe |
| Kwaśna obsługa | Środowiska H₂S (w przypadku gatunków X70MS/X70QS) |
| Przesył wody | Sieć wodociągowa o dużej-średnicy i-ciśnieniu |
| Rurociągi stacji rurociągów | Zastosowania wysoko-ciśnieniowe w terminalach rurociągów |
Kluczowe zalety
| Korzyść | Opis |
|---|---|
| Wysoka wytrzymałość | Wydajność 70 000 psi – 8% wyższa niż X65, 17% wyższa niż X60, 35% wyższa niż X52 [cytat: 4, cytat: 7] |
| Gwarantowana wytrzymałość | Obowiązkowe testy udarności metodą Charpy’ego zapewniają działanie w-niskich temperaturach [citation:4, citation:9] |
| Bardziej rygorystyczna chemia | 50% niższa zawartość siarki (0,015% w porównaniu z. 0.030%) poprawia spawalność i odporność na HIC [cytat:3, cytat:7] |
| Kontrolowana siła | Maksymalna granica plastyczności (635 MPa) zapobiega-materiałom o nadmiernej wytrzymałości, które mogą powodować problemy ze spawaniem [citation:3, citation:9] |
| Pełna identyfikowalność | Możliwość śledzenia-po-rur w celu zapewnienia pełnej dokumentacji dotyczącej jakości [citation:4, citation:9] |
| Ulepszone badania nieniszczące | Bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące badań nieniszczących- [citation:4, citation:9] |
| Mikrostruktura | Ultra-niskowęglowa struktura ferrytu igiełkowego z dyslokacjami o dużej-gęstości oddziałującymi z drobnymi fazami opadów |
| Wysoka odporność na rozrywanie dynamiczne | Doskonałe właściwości odporności na pękanie |
| Nisko ciągliwa-Krucha temperatura przejścia | Nadaje się do zastosowań w niskich-temperaturach |
| Przydatność do obsługi kwasu | Dostępne do zastosowań związanych z usługami kwasowymi zgodnymi z NACE |
| Obróbka cieplna szwów | Zaawansowany proces ERW obejmuje miejscową obróbkę cieplną w celu udoskonalenia mikrostruktury strefy spawania |
| Koszt-Opłacalny | Proces ERW zapewnia ekonomiczną produkcję w rozmiarach do 24" |
Opcje powlekania
| Typ powłoki | Najlepsze dla | Kluczowe funkcje |
|---|---|---|
| 3LPE (3-warstwowy polietylen) | Zakopane rurociągi | Najczęściej; doskonała ochrona przed korozją, wysoka odporność na uderzenia [cytat:2, cytat:6] |
| FBE (powłoka epoksydowa) | Rurociągi naftowe i gazowe | Silna przyczepność, odporność chemiczna [cytat:2, cytat:6] |
| 3LPP (3-warstwowy polipropylen) | Rurociągi podmorskie | Odporność na wysoką temperaturę (do 140 stopni) |
| Epoksyd ze smoły węglowej | Środowiska morskie | Wytrzymała-ochrona [citation:2, citation:6] |
| Czarny (goły) | Standardowe wykończenie młyna | Ochrona tymczasowa [cytat:2, cytat:6] |
| Lakier/olej-antykorozyjny | Tymczasowa ochrona | Krótkoterminowa-ochrona antykorozyjna podczas transportu |
| Powłoka obciążająca beton (CWC) | Rurociągi podmorskie/morskie | Ujemna pływalność i ochrona mechaniczna |
| Ocynkowany | Zastosowania konstrukcyjne | Cynkowanie ogniowe-w celu zapewnienia odporności na korozję |
Ważne uwagi
1. Ograniczenia rozmiaru
Produkcja ERW dla X70 jest zazwyczaj dostępna wOD 14" do 24" (355,6 mm do 609,6 mm).
Niektórzy producenci oferują mniejsze średnice, aż do 1/2 cala
Większe średnice (ponad 24 cale) wymagają produkcji LSAW lub SSAW [cytat: 1, cytat: 10]
2. Wybór PSL1 vs. PSL2
PSL2: Wymagane w przypadku pracy w niskich-temperaturach (zwłaszcza poniżej 0 stopni), w środowisku kwaśnym (środowiska H₂S), rurociągów podlegających regulacji (FERC, DOT), zastosowań morskich i infrastruktury krytycznej [citation:4, citation:7]
PSL1: Nadaje się do zastosowań ogólnych, rurociągów wodociągowych i zastosowań nie-krytycznych, gdzie nie jest wymagana odporność na niskie-temperatury
3. Temperatura próby udarności
Standardowe badanie udarności metodą Charpy’ego odbywa się pod adresem0 stopniprzy minimalnym zapotrzebowaniu na energię
W przypadku chłodniejszych zastosowań (arktyka, głębiny) próba udarności w temp-20 stopniLub-45 stopnimożna określić
4. Możliwość obsługi kwaśnej
PSL2 X70 z dodatkowymi wymaganiami może być używany w przypadku usług kwaśnych (środowiska H₂S):
X70MS/X70QSgatunki specjalnie zaprojektowane do serwowania kwaśnego
Badanie twardości (mniejsze lub równe 248 HV10)
Testy HIC i SSC według NACE TM0284 i NACE TM0177
Zawartość siarki może być dodatkowo ograniczona do wartości mniejszej lub równej 0,002%
5. Oceny równoważne
ISO3183: L485 [cytat:7, cytat:10]
GB/T9711: L485
DNV OS-F101: Klasa 485 (podobny poziom wytrzymałości)
6. Warunki dostawy
PSL2 X70 może być dostarczony w następujących warunkach:
W stanie walcowanym-(R)
Znormalizowany (N)
Normalizowany i hartowany
Hartowane i odpuszczane (Q)
Walcowane termomechanicznie (TMCP) (M) [cytat: 7, cytat: 10]
7. Świadectwo testu młyna
Zwykle dostarczane jakoEN 10204 Typ 3.1z pełnymi wynikami badań
Inspekcja-strony trzeciej (SGS, BV, Lloyds, TUV, ABS) dostępna na żądanie
8. Mikrostruktura i metalurgia
Rura stalowa X70 ma konstrukcję złożoną zFerryt iglasty i bainit. Swoje doskonałe działanie zawdzięcza:
Struktura igiełkowatego ferrytu o bardzo-niskiej zawartości węgla
Dyslokacje o dużej gęstości oddziałujące z drobnymi fazami opadów
Mikro-pierwiastki stopowe (Nb, V, Ti) do rozdrabniania ziarna
Całkowita zawartość mikro-stopów Mniej niż lub równa 0,15% [cytat:7, cytat:10]
Streszczenie
Rura stalowa API 5L PSL2 klasy X70 ERWto rura przewodowa z-mikrostopów-o wysokiej wytrzymałości, przeznaczona do wymagających zastosowań w transporcie ropy i gazu. Przy minimalnej granicy plastyczności70 000 psi (483 MPa)- około8% wyższa niż X65, 17% wyższy niż X60, I35% wyższy niż X52– dzięki podwyższonym wymaganiom jakościowym PSL2, rura ta jest preferowanym wyborem do-przesyłu gazu pod wysokim ciśnieniem na duże odległości-, rurociągów podmorskich i zastosowań w Arktyce, gdzie maksymalny stosunek wytrzymałości-do-masy ma kluczowe znaczenie [cytat:4, cytat:7, cytat:10].
Kluczowe cechy:
Dostępne wPSL2poziom jakości przy podwyższonych wymaganiach testowych
Wyprodukowane przezProces ERW– rozmiary od 14” do 24” OD
Obowiązkowe badanie udarności metodą Charpy’egozapewnia działanie w niskich-temperaturach [citation:4, citation:9]
50% niższa zawartość siarki(0,015% vs. 0.030%) poprawia wytrzymałość i odporność na HIC [cytat:3, cytat:7]
Maksymalna granica plastyczności(635 MPa) zapobiega- nadmiernej wytrzymałości materiałów [citation:3, citation:9]
Mikro-stopz Nb/V/Ti dla ulepszonych właściwości (ogółem mniejsze lub równe 0,15%) [cytat: 7, cytat: 10]
Stosunek plastyczności-do-rozciągania Mniejszy lub równy 0,93zapewnia odpowiednią ciągliwość [cytat:9, cytat:10]
Mikrostruktura ferrytu iglastego i bainituzapewnia wysoką odporność na rozrywanie dynamiczne
Pełna identyfikowalnośćod produkcji stali po gotową rurę [cytat:4, cytat:9]
Zgodny z NACE MR0175/ISO 15156do zastosowań kwaśnych (gatunki X70MS/X70QS)
Typowe zastosowania obejmują:
Rurociągi-wysokociśnieniowe-na duże odległości
Rurociągi morskie i podmorskie
Rurociągi arktyczne i zimnego klimatu
Linie magistralne ropy naftowej
Rurociągi stacji i kolektora
Zastosowania związane z usługami kwaśnymi (z gatunkami X70MS/X70QS)
Rurociągi podlegające regulacjom FERC, DOT lub innych organów
Przy zamówieniu podaj:Rura stalowa API 5L PSL2 klasy X70 ERW, rozmiar (OD x WT), długość, wykończenie końcowe (gładkie/skośne), warunki obróbki cieplnej (N/Q/M, jeśli wymagane), wymagania dotyczące powłoki (3LPE/FBE/gołe) i wszelkie wymagania dodatkowe (temperatura próby udarności, kwasowość). Certyfikat testu młyna zgodny z EN 10204 Typ 3.1 jest standardem. W przypadku zastosowań związanych z usługami kwaśnymi należy określićX70MS lub X70QSz zgodnością z NACE MR0175.





